Jellemzőik:
- A tartalom a könyvolvasók paramétereihez (szélesség, magasság, álló, fekvő) alkalmazkodik, így az oldalak nemcsak átméretezhetők, de a megjelenítő méretéhez automatikusan alkalmazkodik is.
- A könyvek első lapján általában egy borító jelenik meg, ami után következik a fejezetekre tagolt törzsszöveg.
- A szövegben előre-hátra mozoghatunk, kereshetünk, mozoghatunk a tartalomjegyzék segítségével, és könyvjelzőket is elhelyezhetünk a bennünket érdeklő részeknél.
- Könyvolvasótól függően még az előre beállított szövegszín, betűméret és betűtípus is megváltoztatható.
- A szövegek, táblázatok, végjegyzetek, valamint a tartalomjegyzék egy egyszerű weblaphoz hasonlóan jelenik meg, ami nem is csoda, hiszen a legismertebb elektronikus könyvek a háttérben nem mások, mint speciális weblapok.
- A képekkel még egyszerűbb a dolog, csak egy bekezdés után tudjuk őket megjeleníteni, és hiányolnunk kell a képet körbefutó szövegeket is.
- Kialakítása miatt hiányzik jó pár elem, ami egy hagyományos könyvnél megszokott: pl. kéthasábos tördelés, elválasztás, oldalszám, fejléc, lábléc.
- Cserébe ideális a bonyolultságot nem igénylő kiadványokhoz (pl. regények, marketinganyagok stb.), és mivel a könyvpiacon ezek vannak többségben, rengeteg e-könyv is jelenik meg.
Milyen fájl formátumokat használnak a könyvolvasók?
- EPUB: A legtámogatottabb, gyártóktól független formátum. Kiterjesztése: epub. Rugalmas és fix elrendezésű verziója is van.
- MOBI: Mobipocket vagy a MOBI egy nyílt e-könyv szabvány. Kiterjesztése: mobi vagy prc. Már kevésbé támogatott.
- AMAZON KINDLE: Az Amazon cég által kifejlesztett e-könyv formátum. Kiterjesztése: azw vagy azw3. A MOBI továbbfejlesztett változatának tekinthető. Egy EPUB-ból konvertált AZW3 kinézetre szinte teljesen megegyezik az eredeti állománnyal.
- iBOOK: az Apple terméke, az EPUB szabványon alapul. Kiterjesztése: ibook. Terjesztési korlátozások miatt az Apple termékeknél terjedt el.
- Egyéb formátumok: sok e-könyvolvasó beolvas további (pl. szövegszerkesztőknél használt) formátumokat: pl.: doc, docx, rtf, DjVu stb.
Mire figyeljen, ha problémamentes e-könyvet szeretne?
Kiemelten fontos, hogy a végleges anyagot kapjuk meg öntől. Kérjük, hogy anyagleadás előtt szánjon időt a kézirat újbóli ellenőrzésére! Tördeléskor/e-könyv készítéskor rengeteg munkafázisban alakítjuk át a kéziratot azért, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Így ha utólag kapunk egy változtatott kéziratot (legyen a különbség bármilyen csekély), a változtatást sokszor csak úgy tudjuk megtenni, ha a munkát nulláról újrakezdjük. Ilyenkor az addig végzett munka arányában külön díjat számítunk fel.
- Ellenőrizze a kézirat helyesírását. Amennyiben nem biztos magában, vegye igénybe a korrektúraszolgáltatásunkat ingyenes próbaoldalakkal. A tördelés/e-könyv készítés befejezése után már túl késő javítani a helyesírási hibákat, és mi sem ellenőrizzük újra a könyvét ilyen szempontból.
- Használjon következetes módszereket a bekezdések, sorok formázásához. Használjon stílusokat a címeknél, és a bekezdések első soraihoz állítson be behúzásokat. Ne használjon szóközöket az egyes sorok formázásához.
- Az oldalszámokat, fejléceket ne manuálisan beírva helyezze el minden oldalon. A szövegszerkesztő programokban van erre automata megoldás.
- A könyv nevét és címét, a kiadói információkat, a szerzői jogi információkat, a támogatók adatait, az ISBN-számot stb. a dokumentum elején helyezze el. Az ISBN-számnál figyeljen arra, hogy a nyomtatott és az elektronikus kiadványokra külön számot kell kérni, sőt az elektronikus kiadványoknál is megkülönböztetik a pdf, epub, mobi stb. formátumokat az ISBN-szám adásakor.
- Ha bennünket kérne meg a tördelés/e-könyv készítés elvégzésére, a kéziratban használjon szabványos betűtípusokat pl. Times New Roman, Courier New stb. Különösen ügyeljen erre, ha a dokumentumban speciális karakterek fordulnak elő, hiszen ezek nem minden betűkészletben jelennek meg ugyanúgy.
- A bonyolult táblázatok, szövegdobozok néha nem jeleníthetők meg tökéletesen az e-könyvekben. Amennyiben bizonytalan a kimenetben jelezze, szívesen megnézzük a kritikus elemeket.
- Mivel a rugalmas elrendezésű e-könyveknél nincsenek oldalszámok, ezért ne szerepeljen a szövegben hivatkozás egy adott oldalra.
- A e-könyvhöz használt képek jpg formátumúnak legyenek, RGB színmódban, és felbontásuk megfelelő legyen. Ne aggódjon túl sokat a képeken, ha az ön monitorán az elvárt méretben jól néznek ki, az e-könyvben is megfelelő lesz.
- A külön hozott borítókép legyen kb. 1400 x 2000 pixeles, ugyanis ez már nagyobb monitoron is jó minőségben jelenik meg, és hasonlít a nyomtatott könyveknél megszokott arányokra.
Mekkora munka a rugalmas elrendezésű e-könyv elkészítése?
Az ilyen könyv különös termék. A munka nehézsége kevésbé függ a könyv hosszától, mint a bonyolultságától. A könyvben lévő főcímek-alcímek nagy száma, a képek, táblázatok, lábjegyzetek, kiemelések mind-mind növelik a ráfordítási időt. Így az „Egri csillagok” e-könyv változatát olcsóbb elkészíteni, mint egy 50 oldalas tudományos cikk hasonló kiadását. A munka mennyiségét csökkenteni tudja az is, ha a nyomtatott könyv tördelését is mi végezzük. A kétfajta feladat munkafolyamatai egy ideig megegyeznek, csak később válnak szét, így az együtt rendeléssel pénzt spórol az ügyfél.