Puhatáblás könyveknél a borítót hajlékonyabb (kb. 300 g-os) kartonból készítik, amit matt vagy fényes fóliával fóliáznak. A kötészeti eljárás folyamán a borítót és a belív oldalait ragasztókötőgéppel a gerincnél összeragasztják. A ragasztás miatt az ilyen kiadványokat gyakran ragasztókötött könyveknek is nevezik. A ragasztás után a könyv három oldalát vágógéppel egyenesre vágják, így alakul ki a könyv végső mérete.

Az így készített könyvek könnyűek, rugalmasak, jól tartanak. Mivel ezek a könyvek egyszerűen nyomtathatók és elkészítésük jól automatizálható, ezért megfizethető árú kiadványok állíthatók elő ezzel a technológiával.

Néhány esetben a belív szélességénél szélesebb borítót készítenek, amit visszahajtanak. Ezt hívják „füles borítónak”. Ez a típus, bár valamivel drágább, mint a normál puhatáblás borító, mégis nagyon népszerű. Ugyanis természetes helye a „fülszövegnek”, a könyv iránti érdeklődést felkeltő rövid szövegnek, valamint a dupla vastagságú borító profibb megjelenést ad a könyvnek.